dilluns, 10 de novembre de 2014

9N2014

La votació

2.305.290 persones van participar ahir a la jornada de votació, 1.861.753 de les quals von votar a favor de la independència. Això significa que en la jornada d'ahir va participar prop del 37% del cens i que el 30% del cens va mostrar-se partidari de la independència. Xifres que encara creixeran una mica més fins el dia 25, vista la quantitat de gent gens menyspreable que no va poder votar per problemes amb els documents d'identitat.

Xifres a banda: la jornada d'ahir va ser un acte de sobirania (ens autoreconeixem com a subjecte polític, ens autodeterminem com a poble), un acte de dignitat col·lectiva, un acte de desobediència i un pols democràtic a l'estat espanyol sense precedents. Tot plegat, després d'haver perdut el tren del referèndum i de la consulta (via CiU) i amb un context complicat (prohibició de l'estat, 3 partits parlamentaris fent campanya per l'abstenció, incertesa de poder organitzar-la fins al mateix matí del dia 9N, feta per voluntaris, impossibilitat d'utilitzar el cens, llocs de votació estrambòtics i allunyats). I tot plegat, amb una gentada de por plena d'entusiasme i il·lusió no comparable amb cap altra convocatòria electoral.

Els resultats constaten la crescuda de l'independentisme i constaten que encara haurà de créixer més si vol guanyar. Però bé, independentment d'això: un país amb 2.305.290 desobedients és un país que val la pena. No sé si som prou conscients d'haver fet un pas de gegant per normalitzar la desobediència.

Per a mi, xifres a banda, la jornada d'ahir demostra que la por ha canviat de bàndol i que l'estat espanyol està contra les cordes. Però haurem de tensar-les al màxim per desestructurar-lo i poder construir l'espai que considerem oportú en el marc dels Països Catalans. Molta feina per fer.

Molins de Rei

9.674 persones a les urnes. És una burrada de gent, encara que l'abstenció hagi sigut majoritària. És una xifra lleugerament inferior a les darreres europees (9.944) i a les darreres municipals (10.464), i una xifra superior als vots rebuts pels partits proconsulta en les eleccions al Parlament de 2012, que van ser especialment concorregudes (9.218 vots, amb el 75% de participació).

4 de cada 10 persones que podien votar van introduir una papereta amb el SíSí a l'urna. És una dada que supera de llarg el suport que cap govern que haguem pogut votar hagi rebut en els darrers anys. La majoria absoluta del PP a l'estat, per exemple, es genera a partir del 31% del suport del cens. És a dir, és una dada excel·lent.

Per aclarir els números: en cap de les darreres convocatòries de l'actual cicle electoral les forces unionistes han arribat als 5.700 vots a la nostra vila. I ahir l'independentisme en va sumar 8.000. Res fa pensar que en un referèndum oficial, a Molins de Rei, el resultat seria favorable al no. Al contrari: fins i tot en el supòsit de no sumar cap més votant (un fet molt improbable vistes les circumstàncies), l'independentisme superaria amb molta solvència la barrera del 50% dels vots, tenint en compte que la mobilització sigui històricament massiva i se situï al voltant del 80% de participació.

I encara una dada més: l'únic precedent clar que teníem a Molins sobre l'independentisme era la consulta del 28 de febrer de 2010. I el creixement en 4 anys i mig és bestial: Hem passat de 3.873 vots partidaris de la independència a 8.018.

A la vila hem aconseguit superar amb prou agilitat els entrebancs que hem patit, especialment el fet de situar els punts de votació als instituts, que m'hi jugo molt més que un pèsol que ha perjudicat la participació. La decisió del govern convergent a la Generalitat de fer-se enrera i diluir la consulta en procés participatiu ha fet mal, es miri per on es miri. I d'aquí, que valori molt positivament la feina feta aquests dies a la mesa de seguiment. Especialment en 2 decisions claus: els busos gratuïts (ocupació altíssima!) i la carta informativa repartida a cada domicili.

I per instituts: més participació i més percentatge de SíSí al Lluís de Requesens, però xifres força bones al Bernat el Ferrer. No hi ha cap fractura per barris, però si algunes diferències que la distribució de meses no ens permet analitzar com voldríem.

Resum fotogràfic de la jornada, aquí.

Baix Llobregat

La comarca no és un terreny fàcil per a l'independentisme. Ho constaten les majories polítiques a bona part dels ajuntaments grans i ho constaten els resultats d'ahir. Només un de cada 5 baixllobregatins cridats a participar va apostar sense embuts per la independència. Aquesta xifra és 8 punts inferior a la mitjana de Catalunya i, en conseqüència, és preocupant. També és cert que el gran repte el tenim als municipis més poblats (Cornellà, El Prat, Viladecans, Gavà, Castelldefels, Sant Boi), perquè als pobles mitjans i petits el suport a l'independentisme és notòriament més gran.

Ho podeu comprovar en aquesta taula. Com que no disposo del Padró real de 2014 a tots els municipis, he utilitzat dades de 2013. Per tant, els números no són exactes, però em permeten establir comparacions prou precises:


Vots SíSíVots Totals% de SíSíPadró 2013 (+16)% Participació% SíSí sobre Padró +16
Abrera2036295468,92964030,6421,12
Begues2149258583,13516850,0241,58
Castelldefels92931323170,245143125,7318,07
Castellví de Rosanes47456484,04142539,5833,26
Cervelló2308285380,90717539,7632,17
Collbató1399165084,79331949,7142,15
Corbera de Llobregat3800452384,021139539,6933,35
Cornellà de Llobregat101391567564,687248221,6313,99
Esparreguera5237672377,901783937,6929,36
Esplugues de Llobregat76271074970,963985326,9719,14
Gavà73901044570,753809827,4219,40
Martorell5252695375,542255530,8323,29
Molins de Rei8018967482,882021547,8639,66
Olesa de Montserrat5823727480,051904538,1930,57
Pallejà2296312973,38890935,1225,77
Palma de Cervelló1154146778,66245959,6646,93
Papiol1216148781,78331144,9136,73
Prat de Llobregat90811418864,005291926,8117,16
Sant Andreu de la Barca3455521266,292162724,1015,98
Sant Boi de Llobregat123151819867,676951326,1817,72
Sant Climent de Llobregat1193148780,23309148,1138,60
Sant Esteve Sesrovires1925241279,81606739,7631,73
Sant Feliu de Llobregat83911193970,283599333,1723,31
Sant Joan Despí5721811170,532663630,4521,48
Sant Just Desvern5096626081,411388945,0736,69
Sant Vicenç dels Horts4727641073,742299427,8820,56
Santa Coloma de Cervelló2041269875,65615643,8333,15
Torrelles de Llobregat1914224085,45451049,6742,44
Vallirana3008383778,391170232,7925,71
Viladecans81331282463,425297424,2115,35
Baix Llobregat14261119775272,1266239029,8521,53
Catalunya1861753230529080,76629772736,6129,56

La votació d'ahir permet, per primera vegada, permet fer un recompte del vot independentista al Baix Llobregat. A la nostra comarca les consultes sobres la independència de 2009-2011 no es van fer, ni molt menys, a tots els municipis. De fet, en aquella ocasió, es van recollir 39.672 vots en 19 poblacions diferents.

Des d'ahir ja disposem de dades al conjunt de la comarca. Són 142.611 persones favorables a la independència al Baix Llobregat. No tot és negre, ni molt menys: en les últimes europees el vot unionista va rondar els 112.000 suports. L'unionisme també té feina a fer si vol ser majoritari. Haurem de treballar de valent per continuar fent créixer el projecte i lligar independència a eina de transformació per canviar-ho tot. Si no, no ho aconseguirem.